Cesare Czarek Benedetti urodził się 3 sierpnia 1987 roku w Rovereto, we włoskojęzycznej części południowego Tyrolu. Dorastał pomiędzy Ronzo-Chienis (Val di Gresta) i Riva del Garda, miejscowościach pochodzenia jego rodziców. Mieszkając w górach, w pobliżu tras, pierwszym sportem, z którym się zetknął, było narciarstwo zjazdowe.

Na nartach stanął po raz pierwszy w wieku trzech lat, ale nigdy nie uprawiał tego sportu wyczynowo. Grał w piłkę nożną i w koszykówkę, do 1999 roku, kiedy miał okazję odwiedzić wioskę startową jednego z etapów Giro d’Italia. Wówczas postanowił spróbować ścigania na rowerze.

Swoje pierwsze treningi i wyścigi w kategorii żak rozpoczął w klubie Ciclistica Dro, gdzie pozostał aż do juniora młodszego. Przejście do juniora miało miejsce z jednym z historycznych klubów Trydentu, U.S. Aurora. Pierwsze trzy lata w kategorii U23 spędził w G.S. Gavardo Tecmor z Brescii, ostatni rok orlika ścigał się natomiast w  U.C. Bergamasca- De Nardi. Po odbyciu stażu w Liquigasie, latem tego samego roku, podpisał swój pierwszy zawodowy kontrakt na 2010 rok, z niemiecką ekipą Team NetApp, małym zespołem, ale o dużych perspektywach i ambicjach.

Czarek wciąż ściga się w tej samej ekipie, która w tzw. międzyczasie zmieniła wielokrotnie sponsorów i nazwę: od Team NetApp, Team NetApp-Endura, Bora-Argon18, aż do aktualnej Bora-HansGrohe.

dsc_0046

Benedetti jest zawodnikiem o charakterze allround, specjalizującym się w długich ucieczkach oraz w wiernej pomocy swoim kapitanom. Jako lokalny patriota, kocha góry oraz historię i tradycję swojego regionu. Jest również blisko związany z Polską, gdzie w 2013 roku wziął ślub, czując się przez nią prawdziwie zaadoptowany.